Zapomniałem hasła


Jak założyć biuro rachunkowe?

Prowadzenie biura rachunkowego możliwe jest w przypadku posiadania licencji Ministra Finansów, figurowania w rejestrze biegłych rewidentów, bądź doradców podatkowych.

Licencja Ministra Finansów wydawana jest po spełnieniu kilku warunków określonych w art. 45 ust. 2 ustawy o finansach publicznych.

Należą do nich poza wymaganym stażem zawodowym i odpowiednim typem szkoły także:

  • obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), 
  • pełna zdolność do czynności prawnych, korzystanie z pełni praw publicznych 
  • nie figurowanie jako osoba prawomocnie skazana za przestępstwa przeciwko: mieniu, obrotowi gospodarczemu, działalności instytucji państwowych, samorządu terytorialnego, wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo karno-skarbowe. 

Dla wymogu dotyczącego długości stażu oraz kierunku i poziomu wykształcenia, w przypadku ukończenia jednolitych studiów magisterskich, ekonomicznych studiów magisterskich lub studium podyplomowego wymagana jest co najmniej 3-letnia praktyka w księgowości, w przypadku ukończenia średniej, policealnej lub pomaturalnej szkoły ekonomicznej wymagana jest co najmniej 6-letnia praktyka.

Aktualne przepisy nakładają także na biura rachunkowe, obowiązek wykupienia ubezpieczenia od OC z tytułu usługowego prowadzenia ksiąg podatkowych. Przepis ten określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 kwietnia 2005 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów uprawnionych do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych. 

Niezbędnym elementem każdego biura rachunkowego są kompetentni i wykwalifikowani pracownicy. Podstawowym atutem pracowników księgowości jest dobre wykształcenie teoretyczne i bogate doświadczenie w praktyce, szczególnie w spółkach funkcjonujących w różnych branżach na rynku. Istotne jest posiadanie wiedzy wynikającej zarówno ze znajomości przepisów prawnych  wynikających z ustaw i aktów prawnych, jak i znajomość programów księgowych.

Nowoczesny system księgowy, to główne narzędzie pracy każdego pracownika działu księgowego, dlatego też powinien być możliwie najlepiej dopasowany do charakteru wykonywanej pracy. Powinny go cechować tak elementy jak: wysoki stopień  zautomatyzowana,  przyjazność, elastyczność i duża efektywność pod względem użytkowym.

Do najbardziej popularnych i najbogadszych w funkcje  użytkowe, programów, na rynku zaliczyć możemy aplikacje, tj: Symfonia, Raks, CDN Optima, Rewizor, WF- Fakir.

Posiadają one wiele modułów przydanych do prowadzenia każdej działalności gospodarczej, tj aplikacji do prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych, książki przychodów i rozchodów, kadr i płac, wystawiania faktur, prowadzenia magazynu z towarami, ewidencji środków trwałych.

Ważnym elementem funkcjonowania firmy jest przejrzysta i dobrze wyglądająca strona www biura rachunkowego, która powinna zachęcać do zapoznania się z ofertą biura, uwypuklić korzyści ze współpracy, pokazać pracowników biura i ich kompetencje.

Posiadając dobrze wyglądającą stronę warto zadbać o to, aby jak najwięcej potencjalnych klientów mogło się z nią zapoznać. Dobrym i efektywnym rozwiązaniem jest marketing internetowy, który także z powodzeniem można stosować przy promocji usług B2B. Stronę można wypozycjonować na kluczowe frazy, firmę można dodać na mapki Google tak, aby klienci poszukujący naszej oferty mogli nas łatwo odznaleźć. Dobrze jest także dodać firmę do katalogów firm najlepiej takich, które mają wysokie pozycje na kluczowe dla biura rachunkowego frazy z których osiągamy największą konwersję na zapytania ofertowe. Najważniejszą zaletą działań w internecie jest ich mierzalność, jesteśmy w stanie oszacować szybko zwrot z danej inwestycji w takie działania oraz na bieżąco je mierzyć i optymalizować uzyskiwane rezultaty.


Tagi
Założenie biura rachunkowego Biuro rachunkowe założenie Certyfikat księgowy Strona www biura rachunkowego Pozyskiwanie klientów dla biur rachunkowych Promocja biura rachunkowego

Podobne strony

Ty też możesz skomentować ten artykuł. Podziel się z innymi swoją opinią. Bądź pierwszy !

  • Captcha
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.