Zapomniałem hasła


Kto może założyć biuro rachunkowe?

Właściciele biur rachunkowych raczej nie narzekają na brak zleceń. Jest to branża, na którą bardzo oddziaływuje wzrost gospodarczy lub kryzys. Tylko w 2010 roku pojawiło się na rynku ponad 20 000 nowych firm. Duża część z nich prawdopodobnie powierzyła swoją księgowość do wyspecjalizowanych podmiotów. Do startu w tej branży wymagana jest posiadanie certyfikatu księgowego lub wpis do rejestru biegłych rewidentów lub listę doradców podatkowych.

Biuro Rachunkowe może założyć:

  • osoba fizyczna która posiada uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych
  • nie mające osobowości prawnej spółki handlowe oraz wspólnicy spółki cywilnej, jeżeli czynności związane z tą działalnością wykonuje co najmniej jeden ze wspólników spółki, uprawniony do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, lub powierzają wykonywanie czynności związanych z tą działalnością pracownikom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,
  • osoby prawne oraz inne,  jednostki niemające osobowości prawnej, jeżeli powierzają wykonywanie czynności związanych z tą działalnością pracownikom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Osoby uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych to osoby fizyczne posiadające certyfikat księgowy, oraz osoby wpisane do rejestru biegłych rewidentów lub na listę doradców podatkowych, na podstawie odrębnych przepisów, uznaje się za uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, bez konieczności ubiegania się o certyfikat.

Biuro rachunkowe świadczy głównie usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych, spraw kadrowo-płacowych, prowadzenie różnego rodzaju rejestrów, przygotowywanie rozliczeń podatkowych itp.

Zobacz jak wygląda oferta biura rachunkowego.

Biuro Rachunkowe zgodnie z ustawą musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej -zobacz informacje nt ubezpieczenia oc biura rachunkowego.


Tagi
Biegły rewident Doradca podatkowy Założenie biura rachunkowego Biuro rachunkowe założenie Certyfikat księgowy

Podobne strony

Ty też możesz skomentować ten artykuł. Podziel się z innymi swoją opinią. Bądź pierwszy !

  • Captcha
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.